کشف مدارکی از کاشت گسترده درخت در دوره‌های هخامنشی و ساسانی براساس بررسی گرده…

‫کشف مدارکی از کاشت گسترده درخت در دوره‌های هخامنشی و ساسانی

براساس بررسی گرده‌های گیاهی که توسط باستان‌شناسان در دریاچه‌های غرب کشور از جمله مهارلو صورت گرفته مدارکی از کاشت درخت در دوره‌های هخامنشی و ساسانی به‌دست آمد.

بررسی نمونه‌های گرده باستانی از مغزه‌های تهیه شده در تعدادی از دریاچه‌های غرب کشور از جمله مهارلو مدارک مهمی از کاشت گسترده درخت را در دوره هخامنشی و ساسانی نشان می‌دهد. بر اساس نتایج پژوهش‌های اخیر «مرتضی جمالی»، مشخص شد که درخت‌کاری در مقیاس گسترده در دوره‌های هخامنشی و ساسانی انجام می‌گرفته و در این میان کاشت درخت گردو، انگور، چنار و زیتون بیشتر دیده می‌شد.

"مرتضی جمالی" نتایج پژوهشهای اخیر خود و همکاران‌اش را با عنوان "انقلاب درختکاری در زمان امپراتوری‌های ایران" بر اساس شواهد "گرده شناختی" در روز( سه شنبه ۴ آذرماه) هفته جاری در موزه ملی ارایه می‌کند.

این نشست علمی در ادامه سلسله نشست‌های با مضمون باستان‌شناسی ارتباط انسان و زیست محیط و در ارتباط با نمایشگاه نشانه‌هایی از دویست هزار سال همبودی انسان و جانوران در ایران‌زمین برپا می‌شود. این نشست شامل یک سخنرانی توسط مرتضی جمالی است.

مرتضی جمالی در موسسه اکولوژی و تنوع زیستی مدیترانه در جنوب فرانسه مشغول به کار است. زمینه پژوهش عمده وی شناخت برهمکنش انسان‌آب و هوا‌اکوسیستم در دوره کواترنری و عهد حاضر در فلات ایران است.

از این پژوهشگر تاکنون ۳۰ مقاله در مجله‌های معتبر بین‌المللی چاپ‌شده است که تقریبا همگی آن‌ها به اثر تغییرات اقلیمی و فعالیت‌های انسانی بر روی اکوسیستم‌های ایرانی ـ تورانی می‌پردازند.

گفته‌ می‌شود پیشتر پژوهش‌های این باستان‌شناس روی نمونه‌های گرده باستانی از دریاچه ارومیه، اطلاعات موجود از دیرین اقلیم و پوشش گیاهی در غرب ایران محدود به فاصله ۵۰ هزار سال گذشته بود. اما مرتضی جمالی با بررسی مغزه‌های تهیه‌شده از دریاچه ارومیه موفق به بازسازی نوسانات اقلیمی و تغییرات پوشش گیاهی شمال غرب ایران در طول دویست هزار سال گذشته شد.

این نشست در روز سه‌شنبه ۴ آذرماه، بین ساعت ۱۴ الی ۱۵ در سالن نشست‌های تخصصی موزه ملی ایران واقع در خیابای، نبش خیابان سی تیر برگزار می‌شود. شرکت در این نشست برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.‬

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: