نامه هشدار ٤٧ سناتور آمریکایی خطاب به رهبران جمهوری اسلامی ٤٧ سناتور جمهوریخواه…

‫نامه هشدار ٤٧ سناتور آمریکایی خطاب به رهبران جمهوری اسلامی

٤٧ سناتور جمهوریخواه آمریکا، با انتشار نامه سرگشاده‌ای به رهبران ایران هشدار دادند که هر توافقی که با باراک اوباما امضا کنند تا پایان دوره ریاست جمهوری او دوام خواهد داشت.

در نامه اعضای مجلس سنا خطاب به رهبران ایران از جمله نوشته شده است: «ممکن است شما به طور کامل سیستم قانونی ما را نشناسید، اما هرچه که به تصویب کنگره نرسیده باشد، یک «توافق با اختیارات ریاست جمهوری است» و به این ترتیب دارای ضمانت اجرایی کامل به شمارنمی آید».

سناتورهای آمریکایی می گویند: «توافقی که به تصویب کنگره نرسیده باشد، می تواند فقط با یک حرکت قلم رئیس جمهوری بعدی باطل شده و کنگره آینده هم هر زمان لازم دید، قادراست موارد توافق را تغییر دهد».

امضاء کنندگان در نامه خود به رهبران ایران یادآوری کرده اند که دوره ریاست جمهوری آقای اوباما ژانویه ٢٠١٧به پایان می رسد در حالی که بیشتر نمایندگان کنگره، بعد از آن و حتی سال‌ها در مسند باقی خواهند ماند.

نامه سناتورهای آمریکایی، توسط "تام کاتن" نوشته شده که چند ماه پیش با پیروزی در انتخابات از ایالت ارکانزاس به سنا راه یافته است.

"مارکوروبیو"، "تد کروز" و "زند پال"، از نامزدهای احتمالی جمهوریخواهان، برای انتخابات ریاست جمهوری ٢٠١٦آمریکا این نامه را امضا کرده اند.

نامه سناتورها، اوباما را متهم می کند که در نظر دارد با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری کنگره را دور بزند.
این نامه در حالی منتشر می شود که پیش از آن محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، از احتمال تصویب توافق احتمالی ایران و پنج به علاوه یک در چارچوب قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل خبرداده بود.

محمد جواد ظریف، درگفت وگو با هفته‌نامه "صدا" گفته است که توافق احتمالی «دریک قطعنامه فصل هفتمی منشور ملل متحد مورد تأیید قرار می گیرد و در نتیجه به یک توافق بین‌المللی و الزام آور برای همه دولت‌ها تبدیل می شود».

منبع: رادیو بین المللی فرانسه‬

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: