در اواخر دهه هشتاد میلادی همانروزها که تمامی قدرت در اختیار هاشمی بود ورهبر تعیی…

‫در اواخر دهه هشتاد میلادی همانروزها که تمامی قدرت در اختیار هاشمی بود ورهبر تعیین میکرد با یار دیرینه خویش خامنه ای برای دستیابی به سلاح هسته ای برنامه ریزی و اقدام کردند. تحقیقات اولیه در مجتمعی ییلاقی درمحله شیان در شمال تهران آغاز گشت که ظاهرا روزگاری متعلق به ساواک بوده است. بخش زیادی از اطلاعات و دانش اولیه لازم از عبدالقادر خان (پدر بمب اتمی پاکستان) و تجهیزات وامکانات اولیه ازکره شمالی و لیبی وارد شد. حلقه اولیه نفراتی که محرمانه در این پروژه درگیر بودند همه از نزدیکترین افراد به هاشمی بودند.
طبق برآوردها و برخی اطلاعات طی نزدیک به سی سال گذشته یکصد و پنجاه میلیارد دلار (معادل سه سال بودجه کشور) برای این بلندپروازی نابخردانه هزینه شده است. علاوه براین طی این دوره به خاطر انواع تحریمهایی که بسیاری از آنها از دوران ریاست جمهوری هاشمی آغاز و در دولت خاتمی و احمدی نژاد ادامه یافت و بعضا تشدید شد تنهادر حوزه نفت و گاز به دلیل عدم امکان جذب سرمایه برای اجرای پروژه های لازم و در نتیجه عدم توان برداشت از حوزه های مشترک نفت و گاز, کشورمان متقبل حداقل ششصد میلیارد دلار زیان شده است. به این ارقام میلیاردها میلیارد دلار فرصتهای اقتصادی از دست رفته را هم باید اضافه کرد.
اینک در پس حماقتی سی ساله دولتمردان حاکم بر ایران در برابر فشار سنگین تحریمهای بین المللی سرخم کرده و زانو زده اند و نه تنها از زیاد خواهیها که از ابتدایی ترین حقوق هرملتی درداشتن برنامه صلح آمیزهسته ای چشم پوشیده اندحقوقی که قطعا اگررفتارهای حاکمان بی لیاقت و بی صلاحیت کشورمان نبودبارها بیش از آن از حقوق حقه ما بود.
همانگونه که دو ماه قبل در همین صفحه نوشتم تصمیم به این مصالحه دو سال پیش همان زمان که روجانی به عنوان رییس دولت از سوی نظام انتخاب شد اتخاذ شده بود و تمامی آن نمایش انتخاباتی هم تنها برای کسب وجهه و مشروعیت و افزایش قدرت چانه زنی نظام در مذاکرات انجام شد.
در این شرایط از توده های رنج کشیده مردم انتظاری نیست که این سوالات و مطالبات را از نظام طرح کنند و یا درخیابانها به رقص و پایکوبی نپردازند اما دردآور است که ببینی بسیاری از مدعیان دموکراسی خواهی و فعالین سیاسی که سی و چند سال پیش هم از فرط تنبلی و عافیت طلبی و بی برنامگی عنان اختیار جنبش دموکراسی خواهی مردم ایران را به دست یک آخوند سپردند پس از سی و چند سال تجربه همه جناههای این نظام بازهم پشت سر سربازان و افسران جدید این نظام رژه میروند و عوامانه ترین تحلیلها را ارائه میدهند.
و باز همانگونه که دو ماه پیش عرض کردم این توافق نه تنها به رشد جنبش دموکراسی خواهی ایران کمکی نخواهد کرد بلکه از حداقل فشارهایی که تاکنون بر حاکمان ایران برای عدم رعایت حقوق بشر وارد میامد خواهد کاست و بدون تردید ما راهی سختتر و پیچیده تر پیش رو داریم.

محمد ایرانی‌
۱۷ فروردین ۱۳۹۴

لطفآ در نظر داشته باشید نظرات مطرح شده لزوما دیدگاه گردانندگان سپیده دم نیست.‬

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: