وزارت امورخارجه دولت بنفش: بنای ارائه فکت شیت مکتوب را نداریم به گزارش خبرگزاری…

‫وزارت امورخارجه دولت بنفش: بنای ارائه فکت شیت مکتوب را نداریم

به گزارش خبرگزاری تسنیم سیدعباس عراقچی ، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ، فکت شیت را روایت تیم های مذاکره کننده از توافق صورت گرفته توصیف کرد و گفت: فکت شیت ایران همان سخنان مبسوط وزیر امور خارجه است و فعلا ما بنای ارائه مکتوب آن را نداریم.

عراقچی ، در گفت‌وگویی که با شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی ایران داشت گفت: فکت شیت که آمریکایی ها منتشر کردند روایت آن ها از توافقاتی است که در دور اخیر مذاکرات حاصل شد. کاملا معمول است که بعد از هر مذاکرات و واقعه سیاسی، طرفین، روایت خود را برای مستمعین می گویند. هر کس از زاویه خود می گوید چه اتفاقی افتاده و قرار است بیفتد و طبیعی است هر طرف قسمت هایی که مطلوبش است را برجسته تر بیان می کند.

معاون وزیر خارجه دولت روحانی افزود: آمریکایی ها این کار را به صورت مکتوب کردند و از قبل هم مقداری از آن را آماده کرده بودند. روایت ما که یک روایت واقعی است در صحبت های مفصل دکتر ظریف بیان شد. من نیز بیان کردم. ما فعلا بنای ارائه مکتوب آن را نداریم، ولی اگر لازم باشد چنین خواهیم کرد.

انتقاد شدید جان بینر از اوباما و توافق هسته‌ای

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، نگاه اوباما به نحوه مهار برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار داد و گفت که اوباما می‌داند که ایران با این توافق هسته‌ای تبدیل به یک قدرت هسته‌ای خواهد شد.

جان بینر در روز سه‌شنبه، به گفتگوی اخیر اوباما با رادیو ان‌پی‌آر واکنش نشان داد و گفت که رئیس جمهوری آمریکا عملا چیزی را تایید کرد که منتقدان توافق هسته‌ای از آن هراس داشتند. به اعتقاد جان بینر، توافق هسته‌ای با تسهیل شرایط، در دراز مدت به جمهوری اسلامی امکان دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را می‌دهد.

بینر گفت: «واضح است که این توافق، تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه [خاورمیانه] و جهان خواهد بود.» بینر گفت که با توجه به گذشته جمهوری اسلامی در دور زدن بازرسی‌های بین‌المللی، هیچ‌کس نباید باور کند که بازرسی‌های پیشبینی شده و راستی آزمایی می‌تواند کامل و بدون اشکال باشد.

بینر از جمله مخالفان توافق هسته‌ای به شکل مورد نظر اوباما با جمهوری اسلامی است و بدون مشورت با رئیس جمهوری آمریکا، نخست‌وزیر اسرائیل را برای بیان انتقادهایش از روند مذاکرات به کنگره دعوت کرده بود.

جمهوری‌خواهان که در حال حاضر اکثریت را در سنا و مجلس نمایندگان در اختیار دارند، می‌خواهند سهم بیشتری را در تصمیم‌گیری در مورد تغییر ساختار تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی داشته باشند. باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا مدتی است به دنبال تصویب لایحه‌ای برای بررسی توافق نهایی با جمهوری اسلامی است که می‌تواند کار اوباما و دولتش را با مشکلاتی مواجه کند. اگر تعداد رای‌ها به این لایحه از دو سوم کل نمایندگان سنا فراتر رود، اوباما توان وتوی آن‌را نخواهد داشت. چندی پیش، رئیس دفتر اوباما در نامه‌ای از باب کورکر خواسته بود که فعلا از بردن لایحه به سنا برای رای‌گیری خودداری کند تا مذاکرات بدون مشکل پیش بروند.‬

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: