یکی‌ از کاربران فیسبوک به نام امیر در کامنتی نوشته است: برایم همیشه سوال بوده و…

‫یکی‌ از کاربران فیسبوک به نام امیر در کامنتی نوشته است: برایم همیشه سوال بوده و هست
چرا هیچ روشنفکری در مقابل تبعید رضا شاه اعتراض نکرد! !؟حتی کسانیکه با پول و اعتبار دولت ایشان برای تحصیل به فرنگ رفته بودند! !؟

شاید پاسخ سوال امیر را در این مطلب به قلم نوشيروان کيهانی زاده بیابیم:

خشم رضاشاه از فرهنگستان و تعطيل کردن آن

رضاشاه پهلوی ۲۷ اپریل ۱۹۳۸ (هفتم ارديبهشت سال۱۳۱۷) باخشم تمام فرهنگستان ايران را كه از عمر آن درست ۳ سال می گذشت به دليل تنبلی اعضاء آن، كه هركدام مشاغل ديگر داشتند تعطيل كرد و دو هفته بعد (۲۱ ارديبهشت) فرهنگستان تازه ای به رياست وزير فرهنگ وقت و ۲۴ عضو ثابت ايجاد كرد.

از رضاشاه (رئيس وقت كشور) نقل شده است كه گفته بود: اينان می آمدند؛ چای، شيرينی و ميوه می خوردند، ديدار تازه می كردند و حقِ حضور می گرفتند بدون اينكه برای فرهنگ و زبان ما (واژه سازی) كاری انجام دهند! فردوسی نان خودش را خورد و زبان مارا زنده کرد. اینان پول گرفتند، آقایی کردند اما در راهی که آن مرد هزار سال پیش بازکرد یک گام به جلو برنداشتند. از گور آن مرد شرم نکردند. زبان زیربنای مليّت است. شرم دارد که با واژه‌های بیگانه سنگ میهن به سینه بزنیم.

وظايف فرهنگستان، عمدتا قراردادن واژه های پارسی به جای كلمات بیگانه در زبان ملی و ساختن واژه های تاره با استفاده از ريشه های پارسی و پسوند و پيشوند بود كه فرهنگستان دوم تا حد زياد موفق به انجام اين مهم شد. اين فرهنگستان، همچنين از آگاهان و پژوهشگران محلی خواسته بود تا واژه‌ها و همچنين رسوم باقيمانده از عهد باستان را به آن موسسه گزارش کنند. دولت تاجيکستان پس از اعلام استقلال، دارد همين هدف را دنبال مي کند که کمک بزرگی به ترميم زبان پارسی و احياء رسوم کهن ايرانيان است و ايرانيان بايد قدردان آن باشند.

***

شوربختانه هنرمندان و روشنفکرانی‌ که مورد حمایت مردم بودند اکنون با یاران خمینی و «دربار جماران» هم پیمان و همراه شدند! لطفا این مطلب را بخوانید:

http://j.mp/1Fk3rqT

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: